CIĘŻARKI DO SURFCASTINGU

Jednym z mniej docenianych, a jednym z ważniejszych elementów w surfcastingu jest ciężarek. Element ten źle dobrany potrafi uprzykrzyć nam łowienie, a nawet je całkowicie wyeliminować. Może również przyczynić się do efektywniejszych i bardziej udanych połowów. Modeli ciężarków w tej metodzie jest bardzo dużo i łatwo się jest w nich zagubić zwłaszcza, gdy dopiero zaczynamy przygodę z surfcastingiem.

W sklepach wędkarskich łatwo można ulec namowie sprzedawcy na najdroższy model lub ten, który sprzedaje się najrzadziej. Budowa tego ważnego elementu każdego zestawu do połowu z plaży potrafi być prosta i skrajnie skomplikowana. W artykule tym przedstawię podstawy doboru ciężarków pod kątem przypisanym im funkcjom i właściwościom.

Ciężarek Long Cast

Ciężarek do bardzo dalekich rzutów.

Podstawowy ciężarek surfcastingowca przydatne gramatury, to: 100-120-150-180g. Doskonały do ekstremalnie dalekich rzutów zwłaszcza w wersji 120-150g. Powszechny w sprzedaży i stosunkowo łatwy do wykonania we własnym zakresie. Jego cena wacha się w rozsądnych granicach. Typ ciężarka bardzo łownego i mało kłopotliwego. Podczas bocznych uciągów wody jego kształt należy do słabo kotwiczących się w dnie piaszczystym i kamienistym. Łagodny w ściąganiu do brzegu i mało plączący się z elementami zestawu. Jest trwały i mało podatny na zmiany kształtu podczas częstego użytkowania.

Łatwy w przechowywaniu i nie potrzebujący konserwacji. Kłopotliwą cechą tego typu ciężarka jak i innych osadzonych na długim drucie jest wyraźniejszy problem zrywania delikatnych przynęt z haczyka. Dzieje się tak, ponieważ ciężarek w fazie zarzucania wpada w efekt wahadła. Zjawisko jest na tyle silne, że potrafi przyczynić się do szarpnięcia całym przyponem przyczyniając się do naderwania, a nawet zerwania przynęty z haczyka. Im dłuższy jest i sztywniejszy drut osadzony w ciężarku, tym efekt ten jest bardziej odczuwalny.

Ciężarek z kolcami

Ciężarek do dalekich rzutów z drutami kotwiczącymi.

Doskonała kombinacja ciężarka do dość dalekich rzutów z możliwością trwałego zakotwiczenia w jednym miejscu. Powszechny w sprzedaży i dość trudny do samodzielnego wykonania. Jego cena potrafi już być wysoka i uzależniona od staranności wykonania. System zwalniania kolców jest trwały i mało awaryjny. Model ten potrafi najstabilniej trzymać się jednego miejsca nawet przy bardzo silnych uciągach wody.

Jego dłuższe utrzymywanie w wodzie podczas silnych wiatrów powoduje efekt zakopywania na dnie na tyle silnie, iż trudno jest go z stamtąd wyciągnąć. Jest dość trwały i mało podatny na zmiany kształtu podczas częstego użytkowania. Trudny w przechowywaniu i wymagający okresowego czyszczenia z brudów. Łagodny w ściąganiu do brzegu i średnio plączący się z elementami zestawu.

Ciężarek modułowy

Ciężarek modułowy do dalekich rzutów.

Bardziej skomplikowany modułowy ciężarek do dość dalekich rzutów z możliwością trwałego zakotwiczenia w jednym miejscu, oraz z wymiennymi korpusami o różnych gramaturach. Nie jest to podstawowy ciężarek surfcastingowca. Dość powszechny w sprzedaży, ale drogi i trudny do samodzielnego wykonania. System zwalniania kolców jest mniej trwały i potrafi już być awaryjny.

Wymaga częstego czyszczenia z brudów. Model ten potrafi również najstabilniej trzymać się jednego miejsca nawet przy bardzo silnych uciągach wody. Jego dłuższe utrzymywanie w wodzie podczas silnych wiatrów również powoduje efekt zakopywania na dnie na tyle silnie, iż trudno jest go z stamtąd wyciągnąć. Jest średnio trwałypodczas częstego użytkowania ze względu na plastikowe elementy korpusu. Model trudny w przechowywaniu i kłopotliwy w użytkowaniu. Wymagający ciągłej kontroli i dokładnego czyszczenia z drobin piasku osadzających się w plastikowej części korpusu. Z czasem plastikowe rowki wygładzają się stanowiąc bezużyteczny system blokady kolców. Jednak, by do tego doszło trzeba takim ciężarkiem sporo czasu łowić.

Ciężarek w kształcie kuli

Ciężarek kulisty do surfcastingu.

Wyjątkowo prosty ciężarek, tani i łatwy do wykonania. Przydatne gramatury to 60-80-100-120-150-180g. Jego kształt łatwo jest toczony po dnie nawet w minimalne uciągi wody Model do łowienia w dni bezwietrzne, lub używany celowo dla szybkiej penetracji dna. Ciężarek bardzo łowny ze względu na unikatowe właściwości szybkiego przetaczania się po równym dnie, a dłuższego pozostawania w głębszych dołkach.

Tajna broń doświadczonych surfcastingowców, często stosowana na zawodach wędkarskich. Łagodny w ściąganiu do brzegu i mało plączący się z elementami zestawu. Jest dość trwały i mało podatny na zmiany kształtu podczas częstego użytkowania. Potrafi solidnie skręcić żyłkę lub plecionkę. Łatwy w przechowywaniu i nie wymaga konserwacji.

Ciężarek w kształcie piramidy

Ciężarek surfcastingowy zwany piramidką.

Obowiązkowy ciężarek każdego surfcastingowca przydatne gramatury to 120-150gr. Bardzo trudny do kupienia, ale łatwy do wykonania we własnym zakresie. Najbardziej łowny ciężarek. Swym kształtem pozwala doskonale zakotwiczyć zestaw, ale w silnym uciągu powoli i systematycznie przemieszcza się po dnie na długo zostając w głębszych dołkach. Łatwy w przechowywaniu nie wymaga konserwacji. Po dłuższym użytkowaniu zużywa się na ostrych krawędziach przez co traci delikatnie swoje właściwości. Typ ciężarka stawiającego duży opór przy ściąganiu. Łatwo nim jest nadwyrężyć mniejszy model kołowrotka. Wersje z krótkim drutem są znacznie efektywniejsze w zakotwiczeniu niż wersje z długim drutem. Ciężarek ten łatwo łapie zaczepy, a wykorzystywany na torfowych fragmentach dna jest absolutnie nie do wyciągnięcia.

Ciężarek modułowy z klipsem

Ciężarek surfcastingowy z systemem mocowania haczyka.

Bardzo skomplikowany ciężarek i bardzo drogi. W sklepach jest trudno dostępny przydatne gramatury to 120-150-180g. Doskonale i pewnie działający mechanizm zwalniający haczyk w momencie zderzenia z wodą. Po dłuższym użytkowaniu spada jakość i efektywność blokady kolców. Spowodowane jest to plastikowym fragmentem korpusu. Ciężarek wymagający ciągłego czyszczenia i kontrolowania rowków plastikowej głowicy. Model ten doskonale kotwiczy się na dnie. Jego dłuższe utrzymywanie w wodzie podczas silnych wiatrów również powoduje efekt zakopywania na dnie na tyle silnie, iż trudno jest go z stamtąd wyciągnąć. Model trudny w przechowywaniu i kłopotliwy w użytkowaniu. Podczas ściągania zestawu nie sprawia dużego oporu.

Ciężarek w kształcie gwiazdy

Ciężarek surfcastingowy do dna skalistego i kamiennego.

Model ten ma kształt gwiazdy i jest wyjątkowo trudny do kupienia w sklepach w Polsce. Wykonanie go własnoręcznie jest możliwe, ale wymaga już pewnej wiedzy specjalistycznej z zakresu budowania form. Jest to ciężarek specjalnie zaprojektowany do łowienia w blokach skalnych i w pobliżu większych kamieni i gruzowisk. Jego konstrukcja zabezpiecza ciężarek przed zaklinowaniem się w szczelinach skał i zakamarkach gruzowisk. Konstrukcja mało trwała na dłuższe okresy wędkowania. Mało kłopotliwy w przechowywaniu i nie wymagający czyszczenia i przeglądów. Na naszych plażach mało spotykany i mało znany, choć posiadamy łowiska na których bardzo się przydaje. Podczas zwijania zestawu sprawia duży opór dla wędziska i kołowrotka.

Ciężarek rurowy

Ciężarek surfcastingowy do dużych przynęt.

Wyjątkowo rzadki i trudny do kupienia ciężarek nawet w sklepach internetowych za granicą. Ta bardzo ciekawa konstrukcja składającej się z rurki ołowianej i kolców stanowi bezkompromisowe rozwiązanie dla miłośników dużych przynęt jakimi są filety i całe rybki. Po włożeniu fileta z haczykiem do rurki ołowianej zarzuca się zestaw, a uderzenie w wodę ciężarka powoduje wypchnięcie przynęty na zewnątrz. Ciężarki trwałe, kłopotliwe w przechowywaniu w pudełku.

Ciężarek śrubowy

Ciężarek surfcastingowy na dno roślinne.

Ciężarek o unikatowym kształcie zdolny polecieć na znaczne odległości. Jego konstrukcja pozwala na wydostanie zestawu z zielska za pomocą wykręcania się niczym wkręt. Kupienie jego jest trudne, jedynie na zagranicznych serwisach sklepowych są osiągalne. Wykonanie we własnym zakresie jest trudne, ale wykonalne.

Ciężarek świecący

Ciężarek surfcastingowy fluorescencyjny.

Malowanie ciężarków farbami fluorescencyjnymi ma za zadanie zwabienie ryb w ich pobliże. Z całą pewnością mogę potwierdzić, że przy łowieniu storni i dorszy taki sposób malowania zdaje egzamin. Malunki tego typu na ciężarkach nie są trwałe. Warto je zatem, co jakiś czas przemalowywać na nowo. Niektóre modele pokrywane są substancją, którą można dodatkowo naświetlać specjalną lampką w wyniku czego świecenie jest naprawdę imponujące.

Wykorzystujemy pliki cookies.          OK